MALATYA ECZACILIK TARİHÇESİ

1920 de Malatya da yetişen ilk eczacı Ecz. Mehmet Efendi İstanbul da öğrenimini tamamlayan Osmanlı Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev almıştır. Yeşilyurt Doğumlu olan Bahaddin AKALIN Cumhuriyetin kuruluşundan hemen sonra İstanbul da öğrenimini tamamlayarak doğduğu şehir olan Malatya ya yerleşip Malatya'nın da ilk Eczanesi olan Merkez Eczanesini açarak tarihe geçmiştir. Merkez Eczanesi Ecz. Bahattin AKALIN dan sonra damadı Ecz. Rıza YAZICIOĞLU ve eşi Jale hanımla birlikte uzun yıllar Malatya ya hizmet vermişti. Malatya da açılan ikinci eczane ise Cumhuriyet Eczanesi olmuştur.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Ecz. Lütfü SAYMAN tarafından kurulup uzun yıllar faaliyet göstererek meslekte kelimenin tam anlamıyla mükemmel ve başarılı bir portre çizip gelecek nesillere örnek alınacak bir başarı sergilemiştir. Şifa Eczanesi ise Malatya'mıza açılan üçüncü eczane olmuştu Ecz. Mehmet ÖZGÜNGÖR tarafından 1940 lı yılların ortalarında Kurulan Şifa Eczanesi Malatya'mıza uzun yıllar hizmet vermiştir. Ecz. Zühtü ANIT tarafından kurulan Malatya Eczanesi Malatya da açılan dördüncü eczane olmuştur. Malatya Eczanesi Ecz. Zühtü ANIT tarafından uzun yıllar işletildikten sonra Ecz. Zühtü ANIT' ın İstanbul'a gitmesiyle Ecz. Süreyya ÜLGÜR ardından Ecz. Vural BİLGİN daha sonra Ecz. Emel USLU ve son olarak ta Ecz. Nihan ÇELİKÖZ tarafından faaliyetini sürdürmüştür.

Hizmeti kendine prensip edinen Malatya sevdalıları zamana ayak uydurup sağlıkta gelişen ve büyüyen Malatya ya beşinci eczaneyi kazandırdılar bu eczane Ecz. Cemal ÖZMUMCU' nun kurduğu Halk Eczanesi oldu halkla içiçe olan ve başarılı hizmetlere imza atan Ecz. Cemal ÖZMUMCU İstanbul'a gitmesi ile yeğeni Ecz. Yahya ÖZMUMCU hizmet vermeye devam etmiştir. Malatya ya açılan altıncı eczane ise Barış Eczanesi olmuştur 1954 yılında Barış Eczanesini kuran Ecz. Mithat BARIŞ kamu eczacısı olarak hizmet verdikten sonra Malatya Devlet hastanesinde görev almıştı son derece disiplinli ve prensip sahibi olan Mithat bey örnek eczacılar arasında gösterilmektedir. Tarihler 1958' i gösterdiğinde ise Ecz. Niyazi KUTAN tarafından Malatya'nın yedinci Eczanesi olan Yeni Eczane kuruldu çok aktif bir kişiliğe sahip olan Niyazi bey Eczacı olarak kalmayıp sınırları zorlayarak bir ilke imza attı ve Malatya da depo eczacılığına ilk adımı atmış oldu. Haziran 1964 ta mezun olan Ecz. Mehmet SÖZEN kendi ismiyle özdeş olan Mehmet Sözen eczanesini 1 Ocak 1965 yılında Malatya'nın sekizinci eczanesi olarak hizmete sunmuştur.

Eczane eczacılığına paralel olarak meslektaşlarıyla birlikte kurdukları Hitit Ecza deposunun İdare Meclis Başkanlığını 25 yıl bizzat yürütmüştür. 2003 yılında Ecz. Mehmet SÖZEN 22. Bölge Malatya Eczacı Odası 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Cumhuriyetin Kuruluşundan 1965 yılına kadar Malatya da sekiz Eczane açılmış olup 2017 tarihi itibari ile Malatya ve ilçelerinde 219 Eczane hizmet vermektedir.

22. Bölge Malatya Eczacı Odası Yönetim Kurulu Ecz. Tahir ÖZELÇİ Başkanlığında çalışmalarına devam etmektedir. 6 yıldır Oda başkanlığını devam ettiren Ecz. Tahir ÖZELÇİ ve Yönetim Kurulu Eczacı meslektaşlarının ve halk sağlığının daha iyi şartlara kavuşması için büyük çaba sarf etmektedir.

Bin yıldır var olan eczacılık mesleğini daha iyi yerlere taşımak ve yedi gün yirmi dört saat, yağmur yaş demeden şehrimizin bütün kılcallarına sağlık hizmeti götüren bütün eczacı meslektaşlarını Malatya ya ve Malatyalılara hizmet için sürekli güncel tutmakta ve bunun için gerekli bilimsel ve sosyal faaliyetlerini de sürdürmektedir.

09.11.2020 - Okunma Sayısı : 3667