Oda başkanımızın Epilepsi, Alzheimer, Migren ilaçlarındaki piyasa yokları ile ilgili açıklaması

Epilepsi, Alzheimer, Migren hastaları mağdur olacak! İlaçta krizi kapıda!

Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, Türkiye'de faaliyet gösteren yatırımcı bir firmanın belirli ilaçların satışını sonlandırdıklarını söyledi. Bu durumunu değerlendiren Sönmez, Epilepsi, Alzheimer, Migren hastalarının kullandığı ilaçlar ile göz damlalarını içeren bazı ilaçların satışlarının durdurulması ve bu ilaçların bazılarının eşdeğerlerinde olmaması hastaların mağduriyet yaşayacağına dikkat çekti. 

Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı bir ilaç firmasının dağıtım kanallarıyla gönderdiği bir tazıyla Türkiye pazarındaki satışa sunduğu bazı ilaçların satışını sonlandırdığına dikkat çekti. Sönmez, “Ülkemizde faaliyet gösteren yabancı bir ilaç firması, dağıtım kanallarına gönderdiği bir yazıyla Türkiye pazarındaki satışa sunduğu bazı ilaçların satışını sonlandırdığını duyurmuş, firmanın İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörlüğü tarafından da bir basın kuruluşuna “mevcut ekonomik koşullara ve kur farklarına bağlı olarak ürünlerimizin bazı formlarının pazara sunumunu durdurmak zorunda kaldık açıklaması yapılmıştır. Söz konusu firma geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada şirketlerinin Türkiye’den çekildiği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu ifade etmiştir. Açıklamada kamuoyunda haberlere esas olan bazı ilaçların satışının durdurulmasıyla ilgili farklı bir gelişmeden bahsedilmemiştir” diye konuştu. 

Sönmez, Epilepsi, Alzheimer, Migren hastalarının kullandığı ilaçların yabancı bir firma tarafından satışının durdurulması hastaların mağduriyet yaşayacağını dile getirdi. Sönmez, “Konunun özü, firmanın Türkiye pazarından kısmen ya da tamamen çekilip çekilmemesi değildir. Konunun esası, epilepsi, Alzheimer, migren hastalarının kullandığı ilaçlar ile göz damlalarını içeren bazı ilaçların satışının durdurulması ve bu ilaçların bazılarının eşdeğerlerinin de olmaması nedeniyle hastalarımızın yaşadığı mağduriyettir. Firma tarafından yapılan açıklamada bu konuya açıklık getirilmemiştir.Bölge Eczacı Odalarımızın ve eczacılarımızın, ilaca erişimde sıkıntılar yaşanan bu dönemde hastalarımızı ve kamuoyunu ilaç eczacılık faaliyetleri hakkında şeffaf bir şekilde bilgilendirmesi mesleki zorunluluğudur. Firma yaptığı açıklamada ayrıca uzun süredir bu ülke insanına hizmet verdiğini dile getirmiştir. Verdikleri hizmetler nedeniyle kendilerine teşekkür etmekle birlikte, vatandaşlarımızın da ülkemizin de bu hizmetleri karşılıksız bırakmadığını, bedeli ne ise ödediğini belirtmemiz gerekir” dedi. 

Sönmez, ilaç satışının durdurulmasında yerli firmaların desteklenmesini söyleyerek, “Hastalarımızın yaşayacağı bu tür mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yerli ilaç sanayimizin tüm imkanlar kullanılarak desteklenmesi ve bu ilaçların ülkemizde bir an önce üretilerek ülke insanımızın hizmetine sunulması gerekmektedir” açıklamasında bulundu. 

Sönmez, Türk Eczacıları Birliği olarak bu konuda gereken sorumluluğu alacağımızı belirterek, ilgili tedbirlerin acilen alınması konusunda yetkili kurumlara çağrıda bulundu.  
(Kaynak: https://www.malatyanethaber.com.tr/epilepsi-alzheimer-migren-hastalari-magdur-olacak-ilacta-krizi-kapida/61748/  )

Oda başkanımızın Epilepsi, Alzheimer, Migren ilaçlarındaki piyasa yokları ile ilgili açıklaması

29 Ocak 2024 - Okunma Sayısı : 207